Mezonite sú vyrobené zo vstrebateľného materiálu bežne používaného pri chirurgických zákrokoch, ktoré sa v organizme vstrebú približne do pol roka po aplikácii. Počas aplikácie sa spravidla nevyskytujú nežiadúce účinky, avšak vylúčiť nemožno začervenanie kože, opuch, bolesť, alebo modriny. Po aplikácii je potrebné dodržiavať nasledovný liečebný režim: vyhýbať sa minimálne po dobu 3-4 dní pitiu alkoholických nápojov, fajčeniu, aplikácii tepla alebo výrazného podchladenia, po dobu minimálne jedného týždňa je potrebné tvár fixovať a vyhýbať sa návšteve sauny, bazéna, či namáhavej fyzickej činnosti. Po dobu minimálne jedného mesiaca je potrebné vyhýbať sa masážam častí tela podrobných aplikácii mezonití.
Následkom aplikácie mezonití dochádza v organizme k naviazaniu spevňujúceho kolagénu na tieto nite v rozmedzí od 6 do 8 týždňov po zákroku, v dôsledku čoho sa podkožná vrstva kožne napne, zrevitalizuje a spevní. V dôsledku tohto prirodzeného procesu, dochádza k odstraňovaniu vrások a následkov starnutia, k formovaniu línií tváre, repozícii a spevnení oslabených častí kože. Kolagén spevňujúci podkožie sa v organizme postupne vstrebe. Efekt mezoniťového liftingu pretrváva približne od 6 mesiacov do dvoch rokov od aplikácie, pre trvácnosť efektu sa doporučuje aplikáciu opakovať. Klient berie na vedomie a akceptuje tú skutočnosť, že v niektorých prípadoch však aplikácia nemusí splniť očakávania klienta.
Nežiadúce účinky aplikácie mezonití nie sú časté, avšak môžu sa vyskytnúť. Môže sa vyskytnúť začervenanie, bolesť, modrina, resp. opuch a/alebo drobný ťah v podkoží, ktoré sa spravidla upravia do 3 týždňov od zákroku. Pri nedodržaní doby fixácie tváre môže dôjsť u niektorých osôb k poklesu kontúr tváre až o 30-40% a/ alebo k poklesu 1-2 nití, ktorých koniec je možné nahmatať pod povrchom kože. Výskyt týchto účinkov si vyžaduje pravidelné lekárske kontroly, hoci sa spravidla spontánne upraví v lehote do 2-3 týždňov od zákroku. V období procesu tvorby kolagénu, t.j. v období od 6 do 8 týždňov od zákroku sa môže vyskytnúť pocit občasnej bolestivosti a občasný mierny opuch, spravidla v oblasti žuvacích svalov na sánke. Tiež sa môže vyskytnúť trvalejšie začervenanie a vyrážka, najmä v prípade nedodržania liečebného režimu po aplikácii. Vo výnimočných prípadoch sa môže vyskytnúť krvácanie, zápal, až granulóm, alebo abces – hraničené zápalové ložisko v dôsledku bakteriálnej infekcie, resp. iné neobvyklé reakcie, vrátane alergických reakcií na aplikovaný materiál. Vylúčiť nie je možné ani nežiadúcu nerovnosť kože, zmenu zafarbenia kože, zmenu citlivosti kože, poškodenie kože ( až jej odumieranie, t.j. nekrózu) a výskyt jaziev, vrátane keloidných jaziev.
Aplikácia mezonití sa nemá vykonávať u osôb s infekčným ochorením ( vrátane ochorenia dýchacích ciest, chrípky a pod.), pri príznakoch zhoršenia chronických ochorení pacienta, pri psychických poruchách či komplikáciách, pri nádorových ochoreniach, v období tehotenstva alebo pri náchylnosti pokožky pacienta k tvorbe keloidných jaziev. Tiež sa nemá vykonávať u osôb s poruchou zrážanlivosti krvi alebo u osôb so systémovým ochorením.